
Jak navoskovat auto přírodním voskem?
Zajímá-li Vás jak navoskovat auto přírodním voskem, pravděpodobně patříte mezi ty, kteří přečetli vše o rozdílech mezi jednotlivými ochranami laku a dávají přednost exkluzivnímu vzhledu před extrémní životností a jste ten pravý petrol head, který v péči o automobil nevidí povinnost, ale relaxaci. Správně navoskovat auto není nic obtížného, obvzláště budete-li se držet tohoto postupu.
V tomto článku se dočtete, jak navoskovat auto přírodním voskem. Syntetika či hybridní vosk spadá skrz aplikaci jednoznačně do kategorie sealantů. O aplikaci těchto specifických vosků se tedy dočtete v dalším pokračovaní jak na to.
Jdeme voskovat přírodním voskem...
Mytí vozu
Mytí vozu s co nejmenší pravděpodobností vzniku jakýchkoliv škrábanců jsme se věnovali již v jiném článku. Proto zde dlouhosáhle nebudeme vysvětlovat, co je mytí, co je předmytí, co vlastně znamená dvoukbelíkový způsob mytí, apod. Každopádně řádné mytí vozu je bezesporu prvním krokem, jak vůz dokonale připravíte k voskování. Pakliže jste náš článek jak umýt vůz bez šmouh a škrábanců ještě nečetli, můžete to nyní napravit.
Dekontaminace laku
Opět bychom se opakovali. Jak chemickou, tak mechanickou dekontaminaci laku automobilů, jednotlivé plusy a mínusy jsme rozebrali také nedávno v našem blogu. Nejste-li si tedy jisti v tomto kroku, přeskočte v tento okamžik ještě na krátkou chvíli na článek rozebírající dekontaminaci laku a bude Vám vše jasné.
Leštění laku leštěnkou připravující lak pro aplikaci vosku
Provedli jste řádně mytí a dekontaminaci a máte-li lak zcela v pořádku, není zcela nutné tento krok provádět. Perfekcionalisti přesto tento krok nevynechávají. Leštěnky připravující lak pro aplikaci vosků, tzv "Prewax cleansers", mají dvojitou funkci. Obsahují lehká obraziva, díky kterým jsou schopni odstranit lehké nedostatky na laku, dále pak obsahují rozpouštědla, díky kterým lak dokonale čistí od usazených nečistot. Ty jsou pro naše oko často takřka neviditelné, přesto jsou usazené v porech laku a společně s drobnými škrábanci snižují lesk a zastiňují barvu laku. Leštění je jednoduché. Na mikrovláknový aplikátor naneste malé množství leštěnky (pár kabek) a leštěte krouživými pohyby vždy do okamžiku, dokud leštěnka nevysychá. Výsledkem tohoto leštění, tedy 100% vyčištěním a odstraněním lehkých nedostatků, dosáhnete rozjasnění barvy a k prohloubení hloubky laku jako takového. Dokonale tedy lak připravíte pro následnou ochranu v podobě vosku. Příkladem velmi efektivní a populární leštěnky pro přípravu laku pro voskování je Auto Finesse Rejuvenate nebo například Soft99 Micro Liquid Dark či Micro Liquid Light.
Odmaštění laku před voskováním ano či ne?
Ne. V případě, kdy voskujete vůz přírodním voskem, není třeba po leštění s "Prewax cleanser" leštěnkou vůz dále odmašťovat. Je to přeci i logické. Leštěnky vhodné k přípravě laku jsou stejně tak "mastné" jako jsou i přírodní vosky. Není tedy nic v konfliktu a v rozporu s aplikací vosku jako takového. Nic co by snižovalo životnost, nebo dokonce negativně ovlivňovalo i výsledný vzhled. Odmaštění laku považujte za povinnost takřka pouze v okamžiku, kdy lak strojně leštíte za pomocí past, u kterých si nejste 100% jisti svým složením. Jakmile tyto pasty budou obsahovat nějaké silikony, či maskovadla, je lepší lak před aplikací vlastně jakékoliv ochrany odmastit. Odmaštění laku provádějte šetrným inspekčním odmašťovadlem, jako je Gyeon Q2M Prep. Jen za pomocí tohoto druhu přípravku nebude docházet i při pouhém odmašťování k neustálému nahodilému vzniku drobných škrábanců i toho nejměkčího laku. Samozřejmostí je opravdu jemná mikrovláknová utěrka.
Nanášení přírodního vosku na lak auta
K finálnímu nanášení vosku si krom samotného vosku připravte pěnový aplikátor a mikrovláknovou utěrku. Vosk naberte pomocí pěnového aplikátoru v minimálním množství a nanášejte na jeden díl vozu. Z našeho pohledu je takřka jedno, zda-li aplikujete táhlými pohyby, nebo pohyby krouživými. Výrobci často uvádějí, že táhlé pohyby jsou bezpečnější z hlediska poškrábání, protože případně nabrané kontaminanty ponecháte vždy na konci tahu, zatímco s krouživými pohyby aplikujete vosk vlastně tahem nekonečným. Tedy s nekonečnou možností poškrábání nabranou nečistotou. Toto by mělo ale logiku pouze v případě, kdy bychom vždy na konci tahu aplikátor zvedli od laku a přiložíli ho opět v jiném místě...Vlastně jediné, co si z toho ale musíte vzít je, že pro voskování laku je ideální vše provádět v co nejbezpečnějším prostředí. Tedy v prostředí, kde se výrazně nevýří prach a nečistoty. Tedy vlastně garáž. Pak se nemáte čeho obávat. Ale zpět k voskování. Pomocí pěnového aplikátoru naneste na jeden díl automobilu minimální vrstvu vosku. Minimální tak, že můžete i pochybovat, zda-li jste jej vůebec na lak nanesli. Poté ponechte vosk 3-5 minut na laku zavadnout. Před leštěním si na okraji prstem otestujte, zda-li je vosk uzrálý, či nikoliv. Jednoduše prstem jemně přejeďte po povrchu. Pakliže nanešený vosk stále roztíráte jako máslo, ponechte jej ještě dále zrát. Stíráte-li jej a zůstal-li Vám na prstě jemný prášek, můžete přejít k leštění jemnou mikrovláknovou utěrkou. Tímto způsobem pak pokračujte díl po dílu, dokud nemáte navoskovaný celý automobil. Na závěr tohooto odstavce snad jen TIP pro každého, kdo zmeškal tu pravou chvíli stírání a vosk mu jednoduše přeschl. V tomto okamžiku použíjte speciální utěrku Micro Tweed od Auto Finesse, s kterou není nejmenší problém vyleštit i někokolik hodin přeschlý vosk.
Vrstvení vosku
Vrstvení vosku je vlastně taková hypotetická otázka. Vrstva vosku je totiž neodměřitelná. To znamená, že i když nanesete hned několik vrstev, nenaměříte oproti laku neošetřenému vlastně žádný rozdíl. Vrstvení vosku se provádí takřka jen z hlediska jistoty, že jste vosk naaplikovali opravdu všude tam, kam jste chtěli. S vrstvením to tedy nepřehánějte. Zopakujte celou proceduru nanášení maximálně jednou. Důležité je také dodržet i patřičný časový rozestup. Nanášení druhé vrstvy je možné většinou za 3-6 hodin po aplikaci vrstvy první.
Následná péče o navoskovaný automobil přírodním voskem
Máte-li vůz navoskovaný přírodním voskem, starejte se dále o něj za pomoci prouktů ze stejné kategorie. Používejte tedy pH neutrální předmývače (Auto Finesse Citrus Power nebo Gyeon Q2M Bug&Grime), pH neutrální autošampony bez jakékoliv příměsi (Gyeon G2M Bathe, Soft99 pH Neutral Shampoo Creamy či Auto Finesse Lather). Po mytí pak používejte buď opět čisté detailery, nebo detailery s obsahem přírodního vosku. Nikterak polymeru či dokonce křemíku. Perfektní detailer pro péči a přiživení naaplikovaného přírodního vosku je Auto Finesse Finale nebo Good Stuff Show Detailer.
Naše tipy na přírodní vosk
Nejoblíbenější přírodní vosky s nádechem luxusu jsou Auto Finesse Essence pro tmavé barvy laků a Soul pro laky světlé. Univerzální a né méně oblíbený přírodní vosk je Authentic Premium od Soft99. Jeden z cenově nejdostupnějších, přesto stojících za zmínku je pak ValetPro Mad Wax. Na závěr něco pro opravdové labužníky. Přírodní vosky s obsahem více jak 50% pravé brazilské T1 karnauby Auto Finesse Spirit či nejvyšší třída luxusu Desire.
Komentáře
Hodnocení zákazníků
Zatím je zde prázdno..