Marketplace Menu
  • Naše akce
  • Nejnovější
  • Nejprodávanější
  • Podle značky
  • Dárkové poukazy
  • Montáže autohifi
  • Kamenná prodejna
  • O nás & Kontakty
  • Naše úspěchy
  • Autohifi blog
  • Detailing blog
  • Aktuality
  • Naše akce
  • Nejnovější
  • Nejprodávanější
  • Podle značky
  • Dárkové poukazy
  • Montáže autohifi
  • Kamenná prodejna
  • O nás & Kontakty
  • Naše úspěchy
  • Autohifi blog
  • Detailing blog
  • Aktuality
Jak vybrat subwoofer do auta?

Jak vybrat subwoofer do auta?

Jiří Karlovský
09.01.2021
0

Vybíráte subwoofer do auta a nevíte, na co se zaměřit? Právě z tohoto důvodu jsme vypracovali tento článek, v kterém čerpáme z více jak 20ti let zkušeností, které máme v odvětví autohifi. To dokazuje několik titulů mistrů ČR či dokonce Evropy týkající se jak kvality zvuku, tak i zisku co možná nejvyššího akustického tlaku v automobilu.

Pojďme do hloubky prorat jak vybrat subwoofer do auta

Výběr co možná nejvhodnějšího subwooferu Vám zkusíme co možná nejvíce zjednodušit, proto článek i co možná nejvíce zjednodušíme. Nejprve vysvětlíme dva nejdůležitější aspekty, které by měly Váš výběr ovlivnit, poté vysvětlíme způsoby zapojení více cívkových subwooferů a na závěr vyvrátíme velmi často uváděné mylné informace. Nebudeme v článku doporučovat určité typy subwooferů a tím ovlivňovat neutrálnost a informativní charakter tak, jak je zvykem u konkurenčních e-shopů. Výběr samotného subwooferu je ovlivněn dalšími aspekty, jako je cena, apod., a právě proto při výběru toho nejvhodnějšího subwooferu u nás upřednostňujeme osobní kontakt a řešení problematiky na míru. Proto budeme rádi, pokud nás v případě zájmu o návrh řešení budete kontaktovat!

Podle jakých okolností tedy vybíráte subwoofer do auta?

- dle výkonnosti a kvality zesilovače
- dle hudebního žánru, který při poslechu co nejvíce převládá
- dle vozidla, které vlastníme

Výběr subwooferu do auta dle výkonnosti a kvality zesilovače
Jak vybrat subwoofer do auta v návaznosti na zesilovač?

Při výběru subwooferu jste buď v situaci, kdy již zesilovač máte, nebo v situaci, kdy budete zesilovač teprve kupovat až dle povahy subwooferu. Samozřejmě druhý případ je efektivnější, ale stávají se okamžiky, kdy starý subwoofer chcete nahradit za něco nového, lepšího a potřebujete se přizpůsobit tomu, co již máte.

Při výběru subwooferu berte v potaz impedanční stabilitu a výkon RMS zesilovače při dané impedanci. Dvoukanálové a vícekanálové zesilovače všeobecně bývají nejčastěji stabilní do 2 ohmů na jednotlivé kanály, v můstcích ale jen do ohmů 4. Vhodnější a primárně prioritní zesilovače jsou monobloky, které jsou nejčastěji stabilní na 4, 2 i 1 ohm. Čili máte li dvoukanálový nebo čtyřkanálový zesilovač, vybírejte jednocívkový subwoofer o impedanci 4 ohmy. Máte-li monoblok, pohlídejte si, do až jakého odporu je stabilní a výběr subwooferu přizpůsobte vzhledem k této vlastnosti.

V okamžiku, kdy máte jasno v impedanci subwooferu, zredukujte výběr subwooferu dle výkonu RMS zesilovače při dané impedanci. Subwoofer vybírejte vždy s příkonem RMS o cca 15-20% nižším, než je výkon zesilovače při daném odporu. Ano, subwoofer skutečně musí mít vždy nižší příkon, než je výkon zesilovače. Důvod je jednoduchý. Pakliže bude zesilovač slabý, nebude mít ideální kontrolu nad tak velikou membránou, jako subwoofery mají. Díky tomu bude zesilovač pracovat na maximálních limitech svých schopností, při vyšší hlasitosti pak bude generovat zkreslené, díky kterému dochází často k poškození cívky.

Příklad:
1) Máte dvoukanálový zesilovač s výkonem v můstku 250W RMS na 4 Ohmy. Hledejte vhodný subwoofer o výkonu 200-220W RMS a s impedancí 4 Ohmy.

2) Máte monoblok s výkonem 1x 500/1000/1500 W RMS při 4/2/1 Ohmu. Můžete tedy vybrat subwoofery:
- 4 ohm jednocívku s příkonem 400-420 W RMS
- dvoucívku 4+4 ohmy s příkonem 800-840 W RMS (paralelní zapojení do 2 Ohmů)**
- dvoucívku 2+2 ohmy s příkonem 1200-1260 W RMS (paralelní zapojení do 1 Ohmu)**
**Způsoby zapojení do série a paralelně vysvětlíme níže 

Výběr subwooferu do auta dle hudebního žánru, který při poslechu co nejvíce převládá
Jak vybrat správný box pro subwoofer do auta?

Hudebnímu žánru musíte přizpůsobit typ ozvučnice, do které bude subwoofer v automobilu vestavěn. Proto musíte vybírat subwoofer s ohledem na vhodnost instalace do daného boxu. Některé subwoofery nejsou konstrukčně vyřešeny tak, aby byly nainstalovány do ozvučnic uzavřených, jiné nejsou vhodné do bassreflexu, apod. Volba boxu je však velmi zásadní na celkový projev, proto není vhodné tentoo bod zanedbat.

Typy boxů dle požadavku na zvukovou charakteristiku

1) bassreflexový box – nejvíce univerzální varianta, která vyhovuje 80% posluchačů. Tento typ boxu dokáže vykreslit prakticky všechny nejvíce poslouchané žánry, jako je Pop, RnB, Rap a prakticky veškerou „komerční“ hudbu dnešní doby. Basová složka je sytá, táhlejší, středně rychlá a doprovázená dostatečným množstvím akustického tlaku.

2) uzavřený box – varianta vhodná pro rychlé a přesně ohraničené basy. Právě tato vlastnost je vyžadována při poslechu rockové hudby, metalu a všeobecně u všech rychlých a dynamických žánrů. Subwoofery v uzavřených boxech produkují obvykle menší množství akustického tlaku. Uzavřený box má výhodu i v menší velikosti, navíc je na výběr i z tzv. provedení OEM subwooferových ozvučnic či z subwooferových ozvučnic do rezervy.

3) bandpassový box – box velmi podobný boxu bassreflexovému, jen vhodnější pro požadavek dosažení co možná nejnižších frekvencí, či dosažení co největšího akustického tlaku.

Téměř každý výrobce autohifi nabízí subwoofery již nainstalované v ideálně spočítané ozvučnici. V těchto ozvučnicích ale nejčastěji pořídíte jen základní typy subwooferů daných výrobců. Vyšším řadám subwooferů je třeba box nejčastěji vyrobit na míru. V případě, že tedy nechcete stavět box dle specifikace subwooferu, vybírejte právě z již hotových osazených boxů s ohledem na výše tři uvedená pravidla. V případě, že máte možnost si box postavit, vybírejte samostatný subwoofer dle možnosti instalace do daného boxu.

Na závěr nesmíme zapomenout na subwoofery vhodné pro volnou montáž - tzv. free-air subwoofery. Tyto subwoofery jsme schválně nezařadili mezi standardní body, podle kterých vybírat, protože právě free-air subwoofery považujeme za velmi málo efektivní. Proto ten typ subwooferů do auta nedoporučujeme pro případ upgradu. Tyto subwoofery můžete využít prakticky jen pro náhrady za OEM subwoofery, které jsou instalovány v platech a podobných originálních umístění. Nedocílíte tím ale určitě zvýšení kvality či hlasitosti.

Volba ozvučnice má zásadní vliv na zvukový projev subwooferu

Další vliv na zvukový projev subwooferu má jejich velikost. Na rychlou dynamickou hudbu, čili pro montáž do ozvučnice uzavřené, doporučujeme používat subwoofery o velikosti 8“, 10“ a 12“. Na Pop, RnB či Hip Hop doporučujeme používat subwoofery o velikosti 10“, 12“ a 15“ a nainstalovat je do boxu bassreflexového.

Volba subwooferu dle typu typu automobilu

Automobil do jisté míry ovlivňuje basový potenciál subwooferů. Neovlivní basovou charakteristiku jako spíš výkon jako takový. Máte-li vůz v provedení Combi, Liftback, apod., postačí Vám naprosto dokonale subwoofery s příkony do 300 W RMS. U automobilů v provedení Sedan či Cabrio, kde je box "uvězněn" v zavazadalovém prostoru, který je uzavřen přepážkou či sedačkami, bude mnohem vhodnější vybírat subwoofery s příkonam od 300 W RMS až například do 500 - 600 W.

Způsoby zapojení vícecívkových subwooferů:

Počet cívek spolu s jejich impedancí Vám nabízí 2 typy zapojení reproduktorů! Nejčastěji se s nimi setkáte při zapojování dvoucívkových subwooferů nebo dvou a více stejných wooferů: Samozřejmě se dají aplikovat kdekoliv, například při zapojení dvou párů středobasů do dveří, nebo reproduktorů do plata.

Zde přehled výsledných impedancí nejčastěji aplikovaných zapojení včetně jednoduchých schémat:

1) Paralelní zapojení

Jak zapojit subwoofer do auta?

Paralelní zapojení dvoucívkového subwooferu, případně 2 reproduktorů o impedanci

a) 4 + 4 Ohmy získáte výslednou impedanci 2 Ohmy
b) 2 + 2 Ohmy získáte výslednou impedanci 1 Ohm
c) 1 + 1 Ohm získáte výslednou impedanci 0,5 Ohmu

Paralelní zapojení dvou dvoucívkových subwooferů o impedanci

a) (4 + 4 Ohmy) + (4 + 4 Ohmy) získáte výslednou impedanci 1 Ohm
b) (2 + 2 Ohmy) + (2 + 2 Ohmy) získáte výslednou impedanci 0,5 Ohmu
c) (1 + 1 Ohm) + (1 + 1 Ohm) získáte výslednou impedanci 0,25 Ohmu

2) Zapojení do série

Jak zapojit subwoofer do auta?

Sériové zapojení dvoucívkového subwooferu, případně 2 reproduktorů o impedanci

a) 4 + 4 Ohmy získáte výslednou impedanci 8 Ohmů
b) 2 + 2 Ohmy získáte výslednou impedanci 4 Ohmy
c) 1 + 1 Ohm získáte výslednou impedanci 2 Ohmy

Sériové zapojení dvou dvoucívkových subwooferů o impedanci

a) (4 + 4 Ohmy) + (4 + 4 Ohmy) získáte výslednou impedanci 16 Ohmů
b) (2 + 2 Ohmy) + (2 + 2 Ohmy) získáte výslednou impedanci 8 Ohmů
c) (1 + 1 Ohm) + (1 + 1 Ohm) získáte výslednou impedanci 4 Ohmy

Na závěr pozor na mýty!

V případě, že zapojíte reproduktory ve výsledné impedanci vyšší, než je udávána stabilita zesilovače, nemůžete zesilovač a ani reproduktor zničit. Jen tím výrazně snižujete výsledný výkon zesilovače. Například zapojíte-li 8 Ohm subwoofer na zesilovač s výkonem 250 W při 4 Ohmech, získáte při použití tohoto reproduktoru ze zesilovače pouze 125 W RMS. V opačném případě, kdy nedodržíte minimální nejnižší hodnotu impedance, v které je zesilovač stabilní, může dojít k poškození nejen zesilovače, ale i reproduktorů, případně subwooferů. Proto doporučujeme nejnižší impedanci, v které je zesilovač stabilní, dodržovat!

Dodržuje výše uvedený vztah silnější zesilovač vs. slabší subwoofer. Často se setkáváme s názorem, že uživatel přeci nemohl poškodit cívku subwooferu, když byl 1000 W subwoofer zapojen jen na 300 W zesilovač. Opak je pravdou. Slabý zesilovač nedokáže silný subwoofer ukontrolovat. Do koncových výstupů pouští i zkreslení a při menším či větším poklesu napětí dojde k regulérnímu spálení cívky. Pamatujte, že dobře vybuzený subwoofer je vždy přesnější, sytější a vydrží mnohem větší zátěž, jak subwoofer nedobuzený!

Chcete od nás tip na zajímavý subwoofer?

Pakliže byste od nás chtěli přímo tip na zajímavé subwoofery s vynikajícím poměrem cena/efektivita, zaměřte se na samostatné samostatné subwoofery MTX Audio, Digital Designs, Helix či Hertz. Samostatným subwooferům pak musíte postavit, či objednat vhodnou ozvučnici.

Hledáte-li potom již hotový box, tak vřele doporučíme boxy od Digital Designs, Cunch, Kicker či Hifonics.

Závěrem snad..
Nebojte se stavby vlastního boxu, nic na tom není! Prohledněte si náš návod "Jak na stavbu subwooferového boxu" a budete mít jasno!

Komentáře

Hodnocení zákazníků

Podělte se i o vlastní zkušenosti!
Budeme vděční, pokud zanecháte recenzi, ta může být užitečná pro ostatní uživatele našich stránek.
Přidat hodnocení

Zatím je zde prázdno..

Přidat hodnocení