
Kdy použít anténní napáječ či anténní zesilovač?
Rozdíly v použití anténního napáječe a anténního zesilovače jsou zásadní. A právě proto, že mnoho uživatelů i možná díky vizuální podobě nevnímá ony rozdíly, rozhodli jsme se do poradny zahrnout i toto téma.
Kdy použít anténní napáječ phantom
Anténní napáječ phantom nikterak nezesiluje přijímaný signál. Jeho jediná funkce je sloučení externě generovaného spínání zpět do koaxiálního kabelu a tím sepínání a vypínání aktivní antény se zesilovačem. Zároveň anténní napaječ i tuto cestu odděluje, tedy zamezuje přívodu 12 V prostřednictvím svodu zpět do autorádia. Tuto funkci zapnutí a vypnutí anténního zesilovače jinak mají originální autorádia přímo v anténním vstupu, který aktivní anténu napájí prostřednictvím kaxiálního kabelu, tedy fantomově. Žádné z dodatečně instalovaných autorádií tuto funkci nemá, spínací vodič je vždy vyveden do ISO konektoru (vždy se jedná o modrý nebo modro/bílý kabel), nebo mimo něj.
Možná Vás zajímá, jak poznáte, kdy potřebujete anténní napáječ phantom. Příznaky jsou vlastně velmi jednoduché. Máte-li auto anténu v zadní části střechy, v oknech nebo zrcátkách, je vždy aktivní. Pokud máte anténu v zadní části střechy a krom koaxiálního kabelu z ní nevychází žádný další vodič, je jasné, že je spínaná koaxiálním kabelem, tedy fantomově. V případě oken a zrcátek je spínána fantomově vždy. Abyste nemuseli shazovat stropnici, máme zde i několik 100% tipů. S jistotou můžeme napsat, že se jedná o všechny modely automobilek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda a od r.v. 2000 i Citroen, Peugeot, Fiat, Alfa Romeo či Renault, od r.v. 2005 i Ford či Opel. V těchto případech stačí vizuelně prohlédnou vozidlo, vidíte-li anténu v zadní části střechy, nebo nevidíte-li ji na první pohled vůbec, je třeba anténní napáječ fantom.
Kdy použít anténní zesilovač
Anténní zesilovač zesiluje zisk úrovně signálu v řádech dB. Hlavní zásada použití anténního zesilovače je ta, že může být požit pouze v případě pasivní antény bez zesilovače. Ty bývají nejčastěji používány v přední části střechy, v blatníku či sloupku. Anténní zesilovač se vždy instaluje co nejblíže autorádiu a je spínán stejným vodičem, jako je jinak spínán napaječ. Tedy modrým, nebo modrobílým kabelem, vycházejícím z autorádia. V případě, kdy anténní zesilovač instalujete k autorádiu originálnímu, použíjte pro jeho sepínání a vypínání spínané plus 12 V označované jako +15.
Nutnost použití anténího zesilovače ovlivňuje délka anténního prutu a délka koaxiálního kabelu. Čím je anténní prut kratší a anténní svod delší, tím se zvyšuje povinnost použití. Je tedy jasné, že pakliže instalujete pasivní anténu bez zesilovače do zadní části střechy, kde bývá prut o maximální délce 30-40 cm a svod dlouhý kolem 5.0 m, je použití anténního zesilovače jednoduše povinné. Instalujete-li auto anténu do přední části střechy, kde je svod kolem 2 m a prut o délce až 75 cm, je použití anténního zesilovače spíše dobrovolné, nikterak nutné. To samé platí v případě auto antény na sloupku či blatníku, kde je délka svodu do 1.5 m a teleskopické pruty až o velikosti 1.0 m. V takových případech je anténní zesilovač až možná zbytečný.
Pozor na sepínací modrý vodič vedený do ISO konektoru
Dejte si pozor, aby modrý vodič vyvedený z nového autorádia, nebyl naveden v ISO konektoru do pozice, kterou na protější straně některé automobilky používají k sekundárnímu napájení autorádia. To umožňuje originální autorádio zapnout i bez klíčku. V takovém případě byste do 12 V výstupu autorádia vpustili ze strany auta také 12 V a mohli si tím ono spínání antény či zesilovače poškodit. Před prvním zapojením si tedy ověřte, že na pozici modrého kabelu ze strany vozidla nemáte žádný vodič a pakliže máte, tak si pomocí multimetru proměřte, že na něm nenaměříte 12 V. Jistotou je vždy tento vodič ze strany vozidla vypinovat a místo něj vsadit pinem osazený od anténního napaječe, či anténního zesilovače. Původní pak pečlivě zaizolujte, sesvazkujte ke kabeláži a ponechte nevyužitý.
Také by Vás mohlo zajímat...
Je nutná DAB anténa pro kvalitní příjem v tomto pásmu?
Jak vybrat auto anténu?
Co vše řeší ISO redukce, ISO konektory?
Nové autorádio nedrží paměť? Poradíme Vám, co s tím!
Komentáře
Hodnocení zákazníků
Zatím je zde prázdno..