
Poradíme Vám jak vybrat auto anténu!
V tomto článku Vám poradíme, čeho se vyvarovat nebo naopak zaměřit při výběru antény na auto. Jak vybrat auto anténu není totiž každému zcela jasné, a tak by Vás, v případě pochybností, měl tento článek navést na správnou cestu. V nabídce jsou stovky variant a i když jsme celou kategorii auto antény zcela přepracovali, může mnoho uživatelů tento článek ocenit.
Co ovlivňuje kvalitu příjmu?
Délka prutu - Délka anténního prutu zásadně ovlivňuje kvalitu získaného signálu. Pamatujte si, že čím je prut kratší, tím je příjem signálu horší. Ideální délka anténního prutu pro dokonalý zisk v pásmu VKV, tedy AM a FM, je kolem 75 cm.
Vzdálenost od autorádia - Délka anténního svodu ovlivňuje ztáty při přenosu získaného signálu do autorádia, čím je svod delší, tím jsou ztráty vyšší. Proto je vždy třeba použít pro dané umístění nekratší možný anténní svod, zbytečně jej neprodlužovat, nedejbože přebytky smotávat a schovávat.
Umístění na automobilu - V návaznosti na umístění na automobilu je třeba vybrat vhodný tvar, velikost základny a případnou nutnost náklonu.
Vybíráme auto anténu do zadní části střechy
Auto antény v zadní části střechy jsou aktuálně nejčastěji využívanou variantou. Pojďme se podívat, jak vypadají antény v zadní části střechy v otázkách ovlivňující kvalitu příjmu. Anténní prut je krátký, maximálně do 40 cm, anténní svod je dlouhý, řádově kolem 5.0 m, základny jsou větší a úhel náklonu je obyčejně kolem 40°. Na první pohled je tedy jasné, že co se kvality příjmu signálu týče, jedná se o jednu z nejhorších variant. Proto je v tomto případě nutné vybírat auto anténu aktivní, tedy se zesilovačem, který zvyšuje kvalitu kvalitu příjmu signálu až o desítky decibel. V případě, kdy vyberete auto anténu pasivní, je takřka povinnost ji doplnit o externí anténní zesilovač, který ideálně umístíme ihned za autorádio.
Naše TIPY na perfektní auto antény do zadní části střechy
Aktivní prutová auto anténa s délkou prutu 40 cm a vestavěným zesilovačem Calearo
Aktivní anténa v provedení žraločí ploutve Shark II
Pasivní auto anténa s gumovým prutem a anténní zesilovač Correct 1.1.18
Vybíráme auto anténu do přední části střechy
Auto antény v přední části střechy jsou druhé nejpoužívanější. Délka prutu je obyčejně od 40 cm až do 80 cm. Délka anténního svodu je kolem 2.3 m. Základna je malá a úhel náklonu bývá variabilní od 40 do 90°. V tomto případě tedy vybíráme auto anténu pasivní, tedy bez zesilovače. Berte ale v potaz, že v případě, kdy vyberete auto anténu s prutem kolem 40 cm, bude vhodné ji doplnit o externí zesilovač, vyberete-li auto anténu s délkou prutu blížící se 75 cm, nebude anténní zesilovač třeba.
Naše TIPY na perfektní auto antény do přední části střechy
Univerzální auto anténa do přední části střechy s délkou prutu 74 cm Calearo
Univerzální auto anténa do přední části střechy s délkou prutu 41 cm Calearo a anténní zesilovač Correct 1.1.18
Vybíráme auto anténu do předního nebo zadního blatníku
Od auto antén do blatníku se postupně upouští. Důvod je jednoduchý, věčně zlámané pruty. Na starších vozech ale tyto antény figurují, proto jsou stále často poptávané. Auto antény do blatníku jsou nejčastěji teleskopické s délkou prutu až do 100 cm a anténní svod do 1.5 m v případě umístění v předním blatníku a kolem 4.5 m v případě umístění blatníku zadním. V nabídkách naleznete manutálně a elektronicky vysunovací. Základny auto antény jsou nejmenší možné a náklon variabilní od 0 do 30°. V případě umístění auto antény v předním blatníku použijte teleskopickou auto anténu samostatně, zadní pak doplňte o externí zesilovač, který hravě vykompenzuje ztráty způsobené dlouhým anténním svodem. Všeobecně doporučujeme použít spíše elektricky vysouvací varianty, které automaticky schovají prut po vypnutí autorádia, po zapnutí prut vysunou. Takřka jen spolehlivým zasouváním a vysouváním předejdete tomu, že Vám vysunutý prut na parkovišti nějaký "dobrák" zlomí.
Naše TIPY na perfektní auto antény do blatníku
Manuálně vysouvací anténa s délkou prutu 91 cm Calearo
Elektronicky vysouvací anténa s délkou prutu 74 cm Calearo (chromové provedení prutu)
Elektronicky vysouvací anténa s délkou prutu 74 cm Calearo (černé provedení prutu)
V případě umístění antény v zadním blatníku doporučujeme anténu doplnit o anténní zesilovač Correct 1.1.18
Vybíráme auto anténu do sloupku
Auto antény do sloupku jsou jako jediné hodně specifické. Není možné je jen tak zaměnit za jakoukoliv variantu. Vždy je třeba respektovat tvar a uchycení, které má každá autombilka trochu odlišné. Každopádně auto antény umístěné na sloupku jsou nejblíže k autorádiu, délka svodu bývá do 1.2 m a anténní prut je dlouhý právě kolem 75 cm. Instalují se tedy samostatně bez nutnosti dalšího externího zesilovače.
Vnitřní auto antény aneb z nouze ctnost? Jak kde..
Sem tam se majitelé vozů brání umístit kamkoliv venkovní anténu a vybírají variantu z kategorie auto antén vnitřních. Musíme upozornit, že se v tomto případě bude vždy jednat o regulérní kompromis. Musíte tedy počítat s tím, že s tímto typem antény nikdy nedosáhnete kvality a úrovně přijatého signálu jako s anténou umístěnou na střeše, blatníku či sloupku. Provozujete-li automobil převážně v oblasti s kvalitním pokrytím, bude toto řešení obstojně funkční a nemáte se tak čeho obávat. V horských oblastech či v oblastech s slabým pokrytím bude ale toto řešení spíše nevyhovující.
Naše TIPY na vnitřní auto antény
Vnitřní univerzální auto anténa UNICON
Vnitřní univerzální aktivní auto anténa Calearo
Vnitřní aktivní auto anténa s Fakra konektorem ACV
Speciální auto antény
V dnešní době nalezneme na automobilech i speciální varianty auto antén. Ty se týkají takřka jen variant v přední či zadní části střechy. Proto v přední části automobilu nemusí být pasivní anténa, ale aktivní se zesilovačem kombinovaná s GPS či DAB, v zadní části pak nemusí být aktivní anténa pouze pro VKV, ale právě i pro GPS, DAB, GSM, apod. Při volbě auto antény je tedy třeba vzít v potaz, co vše Vaše autorádio nabízí. Tomu se pak přizpůsobit a vybrat z speciálních auto antén s GPS, nebo speciálních auto antén s DAB, které obyčejně mají v kombinaci i standardní příjem VKV.
Mohlo by Vás také zajímat...
Kdy použít anténní napáječ či anténní zesilovač?
Je nutná DAB anténa pro kvalitní příjem v tomto pásmu?
Komentáře
Hodnocení zákazníků