Rychlý kontakt po telefonu
777003124 & 607951179

Vytlumení dveří auta – jak na to?

Posted by   Jiří Karlovský
17.07.2016
0
Vytlumení dveří auta – jak na to?

Správné vytlumení dveří auta a jak na to je problematika, na kterou narážíme ve své praxi prakticky každý den. Velmi často reagujeme na dotazy „Jak správně vytlumit dveře?“, „Mám vytlumit i vnitřní plech dveří?“ apod. V případě návštěvy naší kamenné prodejny v Hradci Králové jsou odpovědi velmi jednoduché. Jednoduché, protože máme v demopanelu vytlumené a nevytlumené dveře ze Škoda Octavia první generace. Ty jsou i osazeny přepínatelnými reproduktory, čili každý nejen že vidí, jak má správná aplikace vypadat, ale i ihned slyší ten drastický rozdíl ve zvuku mezi dveřmi vytlumenými a nevytlumenými. Vzhledem k tomu, že orientace na internetu je podstatně těžší, vypracovali jsme tento článek. Po přečtení byste si měli být jistí, do čeho jdete, co Vás čeká a co nemine.

Velmi důležitý je výběr tlumícího materiálu. Rozdíly mezi tlumícími materiály jsou značné. Právě z tohoto důvodu jsme již před nedávnem vypracovali rozsáhlý test různých typů tlumících materiálů, které jsou platné až do dnes. Nebudeme se tedy nyní věnovat výběrem materiálu, ale čistě provedením vytlumení dveří auta.

Co budete k tlumení dveří auta potřebovat?

Vytlumení dveří auta – jde se na to!

Sejmutí čalounení dveří

Sejmutí čalounení dveří je v dnešní době velmi jednoduché. Důležitou výbavou krom torx bitů při této činnosti je jen plastové nářadí, díky kterému jste schopni sejmout plastové krytky v madlech a poté celé čalounění z plastových úchytů bez jakékoliv známky poškození. Pevnostní šrouby zpravidla naleznete pouze v madlech dveří. Po sejmutí čalounění dveří je u některých modelů automobilu zapotřebí sejmutí originálních ochran proti vlhkosti. (igelit, nebo pěnová ochrana).

Vytlumení dveří auta – jak na to?

Vytlumení dveří auta – jak na to?


Vytlumení vnitřní části dveří

Po sejmutí čalounění se Vám odkryjí „střeva“ dveří. Buď máte dveře plné, neděravé, nebo naopak skrz otvory vidíte do vnitřku dveří, na stahovačku oken, apod. V případě, že máte dveře s plnou stěnou, na které je stahovačku dveří, je třeba toto demontovat do fáze, kdy se s určitým komfortem dostanete na vnitřní plech dveří. V případě, že máte dveře dostatečně děravé, máte o starost méně. Před aplikací samotného materiálu nezapomeňte prostor očistit a odmastit. Poté můžete přistoupit rovnou k tlumení vnitřního plechu. K tomuto účelu použijte butylový materiál s ALU fólií. Plát materiálu si nařežte na menší kousky o velikostech cca 15x15 cm a jednoduše lepte na plech s cca 1cm přesahy. Postupujte ze spodní strany nahoru tak, jako byste instalovali tašky na střechu. Vlhkost pak stéká po tlumícím materiálu až k odtokovým kanálkům a nezůstává ve dveřích. Nejefektivnější tlumení je při dosažení pokrytí 70-85% vnitřního plechu. Po nalepení materiálu nezapomeňte materiál vyválečkovat! Vytlumením vnitřku dveří zamezíte šíření vibrací do zpětných zrcátek, klik a zamezíte stojatému vlnění. Proto je tlumení vnitřku dveří velmi důležité!

Vytlumení dveří auta – jak na to?

Vytlumení dveří auta – jak na to?


Vytlumení vnější částí dveří

Po vytlumení vnitřního plechu nastrojte zpět stěnu, kterou jste demontovali. Opět očistěte a odmastěte! Při tlumení vnitřní stěny postupujte stejným způsobem, jako v případě tlumení vnitřku dveří (tedy od spodu nahoru). V případě, že máte dveře děravé, dbejte na zpevnění těchto oblastí. To můžete zrealizovat buď přednostním zaděláním otvorů pevnějších materiálem (plechová či laminátová destička), nebo můžete otvor nejprve přelepit materiálem vytvářejícím prvotní stěnu (STP ALUM). Nejefektivnější je správná volba tlumícího materiálu. Pokud jste zvolili butylový materiál s ALU folií o gramáži 0.1 mm, postačí jen tlumící materiál v těchto oblastech přes sebe jednou převrstvit. Vnější část dveří je většinou hodně tvarově složitá, proto je efektivnější si materiál nařezat na o něco menší kousky. Doporučujeme na velikost cca 10x10 cm. Na závěr nezapomeňte všechen nalepený materiál opět pečlivě vyválečkovat. Vytlumením vnější části dveří zamezíte přenášení vibrací do konektorů, kabelových svazků a všeho, co je na dveřích uchyceno. Právě proto je tlumení vnější částí dveří stejně důležité, jako tlumení části vnitřní.

Vytlumení dveří auta – jak na to?

Vytlumení dveří auta – jak na to?


Nasazení čalounění

Před nasazením čalounění jen překontrolujte, aby Vám tlumící materiál zbytečně nepřesahoval oblast, přes kterou je čalounění nasazeno. Pakliže je vše v pořádku, nasaďte čalounění zpět do původní pozice a máte hotovo!

Vytlumení dveří auta – jak na to?

Komentáře

Nenalezeny žádné dotazy ani recenze

Nový příspěvek

Ohlasy zákazníků