
Vyberte si subwoofer dle typu vozidla
V uplynulých týdnech jsme se zaměřili na subwoofery padnoucí do OEM subwooferových ozvučnic. Cílem bylo vytvořit ucelenou nabídku subwooferových setů dle typu vozidla nabízející doplnění originálního ozvučení o odpovídající subwoofer, ale i variantu schopnou doplnit systémy, které prošly výraznějším upgradem a pro doplnění bude vhodnější využít subwoofer s mnohem silnějším úderem. V rámci testování a výběru jsme dali důraz i na finanční stránku věci. Cílem bylo se udržet v stále velmi přijatelných cenových kategoriích. Výsledkem je 250 subwooferových setů s 2 typy zcela odlišného zaměření a energetické náročnosti.
Subwooferové sety vhodné pro doplnění továrního zvučení nebo pro instalaci k energeticky nenáročným zesilovačům
Do těchto setů jsme zvolili subwoofer od populárního výrobce Hertz z kategorie Dieci. 25 cm velký subwoofer DS 25.3 (v některých případech 30 cm variana DS 30.3) disponuje příkonem 150 W RMS, 4-ohmovou cívkou a citlivostí 88 dB/1W/1 m. Subwoofery skvěle sedí do litráží OEM ozvučnic, navíc jim postačí buzení zesilovačem s výkonem v rozmezí 200-300 W RMS. Někomu se možná bude zdát 150 W RMS málo, ale věřte, že pro doplnění továrních reproduktorů, či továrních příplatkových systémů, je tato výkonnost dostačující až až. Cílem přeci jen není dominantní subwooferová složka přehlušující zvuk reproduktorů, ale skvělé doplnění zvuku ostatních reproduktorů. I tak ale umí tento subwoofer často tovární reproduktory snadno překonat a stát se jasnou dominantou. Charakterově můžeme tuto variantu doporučit i do sestav obsahující zesilovač s DSP procesorem umožňující můstek nebo obsahující monokanál s výkonnostní v rozmezí právě 200-300 W RMS.
Konstrukčně subwoofery Hertz Dieci patří mezi základní variantu s plechovým košem, základními připojovacími terminály na Fast On konektory, jednovrstvým ferritovým magnetem a cívkou o průměru 38 mm (1.5"). Polpropylenová membrána je uchycena ke koši gumovým závěsem, což zajišťuje dlouhou životnost. Malý nedostatek v podobě absence krycího pryžového lemu maskující montážní otvory a šrouby lze jednoduše zakrýt použitím volitelného ochranného grilu.
Celkově subwoofer působí sice základním, ale velice solidním dojmem. Zvukově je pro méně výkonné zesilovače a jako doplněk pro oem reproduktory naprosto perfektní volbou. Pro ideální funkčnost postačí zesilovače s výkonem v rozmezí 200 až 300 W RMS, které postačí nainstalovat na základní napájecí kabely s průřezem do 10 qmm.
Zvukové sety pro basové nadšence a pro doplnění vyspělejších sestav Stage2
Dlouho jsme hledali subwoofer, který by byl opravdu vyjímečně efektivní v těchto malých uzavřených skříních a přesto byl cenově dostupný. Nalezli jsme - 25 cm varianta Digital Designs Redline RL-SW10 D2, v některých případech pak 30 cm Redline RL-SW12 D2. RL-SW10 je typ subwooferu, který nás vysloveně šokoval. RL-SW10 D2 disponuje příkonem 300 W RMS, impedancí 2+2 Ohmy a citlivostí 90 dB/1W/1m. Díky dvojité cívce umožňuje mnohem širší rozhled při výběru zesilovačů. Je možné použít můstek dvoukanálu a 4-Ohmové zapojení, nebo monoblok a zapojení 1-Ohmové. Sami jsme testovali subwoofer s dvoukanálovým zesilovačem s výkonem 350 W RMS, kdy byl opravdu sytý a razantní. V druhém případě jsme použili monoblok s výkonem 600 W RMS, kdy ukazoval až neuvěřitelnou přesnost a hlasitost. Právě v této kombinaci si nás jednoznačně získal.
Konstrukčně subwoofery Digital Designs Redline působí již podstatně vyspěleji. Na plechovém koši naleznete již masivní připojovací terminály a upevněný hned dvouvrstvý ferritový magnet. Dvojitá kmitací cívka má již průměr 51 mm (2"). Obvod koše je pak opatřen gumovou lemovkou zaručující dokonalé utěsnění v okamžiku montáže, navíc maskující přítomnost upevňovacích šroubů. K subwooferům Digital Designs je také k dispozici krycí grill, díky kterému si můžete subwoofer ochránit proti případnému mechanickému poškození.
Sety obsahující tyto subwoofery jsou vhodné pro použití v již vyspělejších sestavách, kdy potřebujete mnohem intenzivnější subwooferovou složku, která bude doprovázet reproduktory dosahující vyšších hlasitostí a přesnosti, reproduktory buzené externími zesilovači. Stage2 sety jsou perfektní volbou kdy vyžadujete masivní údernost. Na paměti je třeba ale mít, že pro správnou funkčnost je třeba mít k dipozici zesilovač s výkonem minimálně 300 W, ideálně až 600 W RMS, což přináší vyšší energetické nároky i na napájecí kabeláž, která by v ideálním případě měla mít průřez 20 qmm.
Minimální cenové rozdíly, přesto tak odlišné..
Cenový rozdíl mezi základním setem a Stage2, který obsahuje subwoofery Digital Designs, je opravdu směšných 100,-CZK. Povedlo se nám tak najít dva zcela odlišné sety, které dokáží obstát v jakékoliv situaci a udržet cenu na takřka totožné hranici. Je třeba si ale uvědomit, že energetická náročnost subwooferů Stage2 je při požadavku využití 100% potenciálu opravdu vyšší a je ji třeba dodržet.
Hlavní znaky základních subwooferových setů:
- Dokonalá varianta pro doplnění továrních reproduktorů či továrních příplatkových systémů
- Nízká energetická náročnost na externí zesilovač a napájecí kabeláž
- Základní konstrukční řešení subwooferu
Hlavní znaky subwooferových setů Stage2:
- Perfektní varianta i pro vyspělejší systémy
- Vyšší hlasitost, přesnost a údernost
- Vyspělejší konstrukce subwooferu
- Variabilita volby zesilovače (možnost volby 4 nebo 1-Ohm instalaci na vícekanálový zesilovač či monoblok)
- Vyšší energetická náročnost na externí zesilovač a napájecí kabeláž
Komentáře
Hodnocení zákazníků
Zatím je zde prázdno..