
Jakou ochranu laku? Vosk, sealant či keramickou ochranu..
Vybíráte ochranu laku a nejste si jisti, jakou variantu zvolit? Zda-li přírodní, syntetický nebo hybridní vosk, sealant, nebo dokonce keramickou ochranu? Moc se nedivíme, na trhu je nesčíslné množství ochran, které lze jednoduše zakoupit, navíc téměř u všech je ve specifikacích od výrobců vypsáno téměř to samé. Mají toho totiž opravdu hodně společného. Chrání lak před negativními vlivy ÚV záření, chemickou dekontaminací, silniční špínou, odpuzují vodu, výrazně usnadňují následné mytí a v neposlední řadě zvýrazňují barvy, prohlubují hloubku laku a tím umocňují lesk. Tématicky je ale nutné rozdělit všechny ochrany na přírodní vosky, syntetické vosky, sealanty a v neposlední řadě keramické povlaky. Tyto různé typy ochran se neliší jen ve výsledné vizuelní efektivitě, ale i v náročnosti co se aplikace týče a hlavně.. i v následné péči.
Tuhé a tekuté přírodní vosky
Přírodní vosky patří mezi naprosto nejpopulárnější ochrany laků. Důvodů je hned několik. Obrovský výběr, lehčí přípravný proces, snadná aplikace bez jakýchkoliv rizik, zdravotní bezzávadnost, dostupné podpůrné produkty, vynikající poměry ceny vs. množství produktu a v návaznosti na procentuálním obsah pravé karnauby i naprosto nezaměnitelný lesk. Přírodní vosky jsou složeny pouze z přírodních složek, tedy z karnauby, lanolinu, vosku včelího, přírodních olejů či vosků rostliných, jako je například kandelilový. Přírodní vosky do dneška používají snad všichni petrol headi, kteří péči o svůj vůz považují za určitý způsob relaxace a kteří chtějí ochutnat určitou dávku luxusu. Přírodní vosky ale bohužel krom výše uvedených předností mají i několik vlastností, které nejsou zcela ideální. Asi největším negativem je životnost. I ten nejluxusnější přírodní vosk nepřekročí v rámci životnosti jedné aplikace 5 měsíců. Další nevýhodou je nižší chemická odolnost. Nejsou tedy vhodné pro aplikaci před zimním obdobím, kdy lak automobilů často pokrývá vrstva solného roztoku. Přírodní vosky jsou k dispozici jak v tuhé formě, tak i ve formě tekuté, tedy v obalech s rozprašovačem. Poslední dobou ale výrobci přichází i s formami krémovými, jako je například neuvěřitelně oblíbená Radiance od Auto Finesse. Právě krémové a tekuté přírodní vosky patří mezi nejlehčeji aplikovatelné. Mezi nejoblíbenější přírodní vosky patří Soft99 Authentic Premium, Auto Finesse Essence či Soul, Angelwax Angelwax, ValetPro Mad Wax. Pro opravdové labužníky tu je i nejluxusnější vosk od Auto Finesse Desire.
Komu tedy doporučíme přírodní vosk? Přirodní vosk doporučíme všem, kteří davají přednost výslednému vzhledu před životností. Doporučíme ho také všem, kteří chtějí snadný přípravný proces a snadnou údržbu a také ho doporučíme všem, kteří považují detailing za zábavu a skvělou formu relaxace, případně všem, kteří upřednostňují 100% zdravotní nezávadnost.
Patříte-li mezi ty, kteří chtějí opravdu ten nejlepší vzhled i za cenu, že budou muset v rámci jednoho roku alespoň jednou reaplikovat, pak nemusíte číst dále. Našli jste to pravé hned na začátku.. Máme pro Vás dokonce i návod jak navoskovat vůz přírodním voskem.
Syntetické vosky a sealanty
Syntetické vosky a sealanty jsou po voscích přírodních druhé nejpopulárnější. A to i ačkoliv svými vlastnostmi ty přírodní téměř ve všem předčí. Jsou chemicky mnohem odolnější, lépe odpuzují vodu, dosahují reálné životnosti až 8-9 měsíců a jsou levnější. Tak vlastně proč? Je tu totiž stále to "téměř". A to je ten důvod. Hlavní roli zde hraje vzhled. Ačkoliv se automobily i po těchto voscích krásně lesknou a hloubka laku je také skvělá, tak na poctivou karnaubu syntetika prostě nemá. Možná druhým důvodem je i složitější přípravný proces a často komplikovanější aplikace. Syntetické vosky jsou složeny jen z chemických látek, tedy z polymerů obohacenými dalšími specifickými přísadami, jako je teflon pro maximální teplotní odolnost (Soft99 New Fusso Coat), zirkonium pro maximální hydrofobitu (Absolute Wax Zirconium Hard Wax), nebo i Oxid křemičitý pro maximální odolnost (Angelwax Enigma). Mezi tento typ ochrany můžeme zajisté zahrnout i vosky hybridní, které kombinují vlastnosti vosků syntetických s vosky přírodními. Kombinují tedy skvělou životnost s perfektním vzhledem a snadností apllikace (Collinite No.915 Marque D'Elegance, Auto Finesse Fusion Hybrid Wax). Za tyto vosky si ale každý uživatel připlatí.
Komu tedy doporučíme syntetický či hybridní vosk nebo sealant? Takřka všem, kteří dávají přednost delší výdrži a silnějším hydrofobním vlastnostem, před luxusním vzhledem. Také všem, kteří vybírají ochranu laku na zimní období.
Keramické ochrany
Keramické ochrany představují vrchol mezi ochranami laků všeobecně. Nabízejí bezkonkurenční hydrofobní vlastnosti, chemickou odolnost, neuvěřitelně hluboký lesk a životnost až na několik let. Oproti voskům či sealantům vytváří i tvrdou, odměřitelnou (několik mikronů) ochrannou vrstvu na laku, kterou lak chrání i mechanicky, tedy proti poškrábání. Keramické povlaky jsou složené z chemických sloučenin obohacených o sušinu Oxidu křemičitého (SiO2). Z hlediska vizuelního či ochranného tedy u keramických ochran budete těžko hledat nějakou slabinu. Keramické povlaky můžeme rozdělit na základní a pokročilé. Základní povlaky jsou jednovrstvé, tedy složené pouze z vrstvy, která je po uzrání středně tvrdá, je zároveň i chemicky odolná. Je to jakési kombo, které běžně dosahuje reálné životnost do 2 let. Příkladem a zároveň snad i nejpopulárnější jednovrstvá keramická ochrana na světě je Gyeon Q2 Mohs. Celosvětově se ihned uchytila i čerstvá novinka od Soft99 Qjutsu. Pokročilé ochrany jsou pak dvouvrstvé. Tedy jsou složeny z jedné vrstvy s maximální tvrdostí a vrstvy druhé, flexibilní, s maximální chemickou odolností a pružností, která dokáže onu tvrdou "krustu" po celou dobu chránit. Tyto povlaky pak v rámci životnosti dosahují i pěti let, nebo při správné péči i dokonce více. Profesionální detaileři používají takřka jen tyto vyspělé vícevrstvé ochrany díky kterým dosahují naprosto neuvěřitelných výsledků. (Dle nás naprosto nejlepší keramickou ochranu, kterou jsme kdy aplikovali je Gyeon Q2 Duraflex, s kterou pracují i taková detailerská esa, jako jsou u JD Detailing, CleanCar Autodetailing, Detailing Prague Garage, apod.) Nejoblíbenější, běžným uživatelům dostupná, vícevrstvá keramická ochrana je pak bezesporu Gyeon Q2 Syncro. Co u keramických povlaků lze ale považovat za mínus je složitost přípravy a také to, že pakliže se Vám nepovede daný povlak správně nanést a rozleštit, je velmi těžké způsobené nedostatky odstranit. Také je nutné mít stabilní teplotní podmínky, bezprašné prostředí, apod.
Komu tedy doporučíme keramickou ochranu? Všem, kteří touží po dokonalosti. Všem, kteří mají zkušenosti v rámci příprav, leštění a nanášení různých typů ochran, všem, kteří nemají strach.

říj
2020

čer
2020
Komentáře
Hodnocení zákazníků
Zatím je zde prázdno..